Bebekleri banyo küvetinde yıkarken bebek sandalyesi yerleştirip üstüne de bir havlu koyun. Sonra küvetin musluklarını açın. Ancak fazla doldurmak gerekmez.

Bebeğiniz banyo küvetinde yalnız kalamayacak kadar küçükse küvetin içine plastik bir leğen koyarak içinde yıkayın.

Çocuklar dalış gözlükleriyle yıkanmayı severler. Bu saçlarını şampuanlarken çok işe yarar.

Eğer küçük çocuklarınız varsa evin derli-toplu olması ve kolayca temizlenmesi için çeşitli önlemler alınmalı. Yüzeyleri temizleyin ve çekiştirip başlarına devrilebilecek ya da ağza atılabilecek nesnelerden kaçının. Elektrik kordonlarını sıkıca sehpanın ayaklarına dolayıp şeffaf bantla yapıştırın. Böylece çocukların kordonu çekiştirip masa lambasını devirmesini engellersiniz.

Çocukların saçına yapışan çikleti temizlemek için saça krem sürüp kuru bir havluyla birkaç defa hafifçe çekin. Parmaklarınıza sıvı yağ sürüp sakızı gevşetmeye çalışın sonra bir kağıt mendille alın. Sakız yapışan yere buz koyup sakızı dondurun sonra temizleyin.

Çocuklara Dağınıklarını Toplamayı Öğretmek

Çocuklar evi altüst edip işlerinizi zorlaştırmakta pek becerikli olsalar da keyifleri yerindeyken birçok konuda yardımcı da olabilirler. Daha küçük yaşta düzenli olmayı eşyalarının değerini bilmeyi öğrenirler. Anne ve babalar da daha az sayıda oyuncak alıp bunların çocuklarına özel olduğunu belirterek değer bilip korumalarına katkıda bulunmalıdırlar.